неділя, 20 листопада 2016 р.

Методична скарбничка



Розвиток творчого потенціалу молодших школярів  засобами     інтерактивних технологій
                   
 Актуальність проблеми.
   Традиційно освіта розглядається як засвоєння учнями певної суми знань, умінь, навичок, зумовлених Державними стандартами та програмами з того чи іншого предмету. Але ринок праці висуває сьогодні вимоги не стільки до рівня теоретичних знань потенційного працівника, скільки до його рівня відповідальності, професійної компетентності і комунікабельності, які він може продемонструвати. Тому, щоб бути успішною людиною в сучасному світі, недостатньо володіти певною сумою знань у тій чи іншій галузі. Важливо, щоб дитина, яка закінчує школу і йде у доросле життя, не була пасивним об’єктом впливу, а могла самостійно знайти потрібну інформацію, обмінятися думками щодо певної проблеми з іншими людьми, брати участь у дискусії, знаходити аргументи і контраргументи, виконувати різноманітні ролі.
  Компетентний випускник початкової школи – учень, який має високий рівень мотивації, характеризується високою навчальною й соціальною активністю, готовністю до самостійної розумової діяльності.
  Вчені дослідники, вчителі-новатори вважають, що у центрі уваги сучасної освіти мають бути не стільки навчальні предмети, скільки способи мислення і діяльності школяра. Тобто, необхідно навчити дитину критично мислити, вирішувати складні проблеми шляхом аналізу обставин і відповідної інформації, зважувати і враховувати альтернативні думки, приймати виважені рішення, дискутувати, спілкуватися з іншими людьми. Перед сучасною школою постає завдання виховати особистість, здатну до життєтворчої діяльності.
  Тема дослідження: „Розвиток творчого потенціалу молодших школярів засобами інтерактивних технологій”.
  Гіпотеза дослідження. Застосування в навчально-виховному процесі інтерактивних  технологій дозволить вирішити основне завдання сучасної початкової освіти – навчити дітей вчитися, тобто: вміти зрозуміти - запам’ятати - засвоїти - принести до власної ціннісної системи - стати компетентною.
  Мета дослідження. З’ясувати ефективність інтерактивних  технологій щодо формування в молодших школярів творчого потенціалу
  Завдання дослідження. Для досягнення поставленої мети були сформульовані наступні завдання:
-  з’ясувати суть компетентнісного підходу до навчання та особливості його впровадження в початковій школі;
-  проаналізувати та дібрати методи, форми і засоби навчання, використання яких дозволиться формувати в учнів творчий потенціал.
-  з’ясувати ефективність застосування інтерактивних  технологій .
  Основна ідея дослідження. Як відомо, в основу інтерактивних технологій покладено принцип взаємонавчання, адже учні виступають не пасивними, а активними учасниками навчально-виховного процесу. Саме цей підхід дозволяє формувати в учнів мовленнєву та комунікативну компетентності. Його застосування в роботі з молодшими школярами вчить учнів самостійності, відповідальності, критичному мисленню. Отже, основною ідеєю дослідження є з’ясування того, які інтерактивні технології і як саме дозволяють формувати в учнів молодших класів компетентності, яких потребує життя:
–  соціальні (навички роботи в групі);
–  інформаційні (уміння самостійно здобувати інформацію);
–  комунікативні (вдосконалення спілкування в групі);
–  компетентності саморозвитку та самоосвіти;
–  здоров’язбережувальні (уміння дотримуватися принципів здорового способу життя).
  З’ясувавши особливості використання інтерактивної технології в початковій школі, я розпочала активно впроваджувати цю методику в практику своєї роботи. Адже саме інтерактивні форми і методи дають можливість створити комфортні умови навчання, за яких кожен учень відчуває свою необхідність, зможе розкрити свої здібності й продемонструвати знання, відчути впевненість в собі. Учні початкових класів добре навчаються лише за умови, коли їм цікаво, коли вони переживають хоча б невеликий успіх. Тож, із перших днів роботи в школі, я намагаюся створити ситуацію успіху, підбадьорити учня, що зазнав невдачі, похвалити навіть за незначний крок уперед.  Починаючи працювати з класом, я поступово вводжу елементи інтерактивного навчання, починаючи з найпростіших форм і методів навчання, таких, як „Мікрофон”, робота в парах,  впровадження технології  ігрового та проблемного навчання.
  Вивчивши основні ідеї інтерактивного навчання, я з’ясувала, що для успішного застосування інтерактивних технологій на уроках, потрібно дотримуватися правил організації інтерактивної роботи учнів. Тому я намагаюсь, щоб до роботи були залучені різною мірою всі учні, дбаю про психологічну підготовку учнів, стимулюю учнів за активну участь у роботі, надаю їм можливості для самоорганізації. Приміщення готую таким чином, щоб учні мали змогу легко пересуватися під час роботи малих груп. Під час уроку дотримуюсь регламенту та процедури, проявляю терпеливість до будь-якої точки зору, уважно вислуховую всіх учасників, поважаючи їх.
  Проте інтерактивні технології як технології взаємонавчання використовую дуже обережно, намагаючись не перетворити їхнє застосування в самоціль.
Як відомо, інтерактивний урок складається з п’яти етапів:
І. Мотивація.
ІІ. Оголошення, представлення теми та очікування навчальних результатів.
ІІІ. Надання необхідної інформації.
ІV. Інтерактивна вправа.
V. Рефлексія (підбиття підсумків), оцінювання результатів уроку.
  На етапі мотивації використовую прийоми, що створюють проблемні ситуації, викликають у дітей здивування, зацікавленість до знань та процесу їх сприймання. Наприклад, проводжу вправу „Вилучи зайве”: добираю гасло уроку; вставляю в текст гасла окремі слова (назви цифр, тварин, рослин тощо) та записую зашифроване гасло на дошці; пропоную учням вилучити зайві слова і прочитати девіз уроку.
  На ІІ етапі інтерактивного уроку зашифровую тему уроку за допомогою чисел та дій з ними, пропоную виконати обчислення та розшифрувати тему уроку за заданим ключем (вправа „Загадкові будиночки”).
  На етапі надання необхідної інформації часто використовую вправу „Інтерв’ю за три кроки”: учні класу знайомляться з новим текстом, оповіданням; далі учні об’єднуються у групи по 4 особи, а в групі – в пари; кожен учасник проводить інтерв’ю із своїм партнером по парі; учні в парі міняються ролями; пари знову об’єднуються в групи по 4 чоловіки; кожен учень розповідає, що нового і цікавого він дізнався від свого партнера.
  Готуючись провести з учнями інтерактивну вправу, пропоную їм спочатку виконати підготовчі завдання: прочитати, продумати, виконати самостійно завдання на повторення. Інтерактивні вправи, які проводяться на уроці (а їх зазвичай не більше двох), добираю таким чином, щоб їх виконання дало б учням „ключ” до засвоєння теми. Вчу дітей вільно висловлювати свої думки. Цьому сприяє інтерактивний метод „Мікрофон”. Даний метод використовую  на етапі актуалізації знань учнів, так і під час узагальнення навчального матеріалу. Тримаючи в руках символічний „мікрофон” учень швидко і чітко відповідає на поставлене запитання. Далі знову говорить тільки той, у кого в руках мікрофон. Цей метод використовую майже на всіх уроках. За допомогою цієї вправи на уроці читання з’ясовую думку учнів щодо прочитаного, перевіряю домашнє завдання, підвожу підсумки уроку.      
  Найчастіше на уроках математики для інтенсивної перевірки  знань учнів використовую технологію „Карусель”. А також на ранкових зустрічах, перервах з метою виявлення вміння говорити один одному компліменти,    слова ввічливості.
Інтерактивний метод „Обери позицію” використовую на уроках з курсу „Природознавства”, предмету „Основи здоров’я”, уроках розвитку зв’язного мовлення, на виховних годинах під час обговорення певних ситуацій. На уроках читання, української мови, курсу „Природознавства” часто використовую „Сенкан”, „Гронування”, „Кубування”, „Діаграму Вена”. Також використовую „Прес-конференцію”,  „Мозковий штурм”, „Інтерв’ю”. Знайомі моїм учням і такі інтерактивні методи навчання, як „Обговорення проблеми в загальному колі”, „Незакінчені речення”, „Метод ПРЕС”, „Навчаючи – вчуся” („Кожен навчає кожного")  , „Навчальні пари” („Змійка”, „Ескалатор”), „Два-чотири-усі разом” („Снігова куля”), „Ротаційні (змінювані) трійки”, ”Ажурна пилка”, „Акваріум”, „Коло ідей”.
  В своїй роботі постійно поєдную парну та індивідуальну форми роботи з дітьми, що дає хороші результати. Роботу в парах застосовую під час виконання учнями вивчення вірша напам’ять, під час рольового читання, вивчення ними нового правила, або таблиці множення. Під час роботи в парах учні можуть перевірити знання один одного, обмінятися думками і лише тоді висловлювати свої ідеї класу. Це сприяє розвитку мовлення учнів, взаємо і самоперевірки, вміння висловлювати і відстоювати свою думку. Проводячи підсумки по темах, у вигляді тестів, після виконання учні обмінюються роботами та перевіряють їх. Під час складання навчальних діалогів. При організації групової роботи пам’ятаю, що особливо цінним в цій формі організації навчання є те, що учні мають можливість брати на себе ролі, а саме: експертів, співрозмовників, мислителів, партнерів, друзів тощо. Організоване таким чином навчання дає можливість учням вчитись доводити твердження, відстоювати думку, набувати досвіду спілкування, розвивати творчі здібності, формувати свою особистість.
  Особливу увагу приділяю рефлексії наприкінці інтерактивного уроку. Цей етап уроку надає можливість повернутися до очікуваних результатів навчання та перевірити, чи досягнуті вони. При підведенні підсумків:
-     використовую відкриті запитання: як? чому? що?;
-     прошу висловити власну думку;
-     розбираємось із причинами (чому? як? хто?), шукаємо альтернативні теорії (Чи є інша можливість?), підбираємо інші приклади (Де ще відбувалось щось подібне?)..
   Для розвитку мислення школярів застосовую на уроках проблемні завдання. Наявні в них суперечності викликають дискусію, спонукають до роздумів, пошуків і певних висновків. Такі вправи не тільки розвивають мислення учнів, а й підсилюють упевненість, віру в свої сили і здібності.
   На кожному уроці читання я працюю над проблемою вдосконалення навичок швидкісного та виразного читання. Тому використовую вправи на розвиток мовного апарату та кута зору учнів. Це такі, як: робота зі скоромовками, чистомовками, читання „деформованих” текстів, пірамід слів. На уроках я використовую такі ігри, як: „Дощик”, „Буксир”, „Хто більше”, „Хто швидше”. Адже  гра робить працю привабливішою і цікавішою.
  Спонукають учнів до активного мислення на уроці різноманітні цікаві вправи, ребуси, кросворди, загадки. Головним об’єктом моєї уваги є творча особистість учня. Тому я в своїй роботі велику увагу приділяю розвитку творчих здібностей школярів. На кожному уроці я здійснюю диференційований та індивідуальний підхід до учнів. Для цього використовую різнорівневі завдання з предметів, захист творчих робіт та проєктів.
.Аналіз результатів дослідження.
  Використовуючи інтерактивні технології для формування в учнів торчих здібностей досягла таких результатів: учні на уроках швидше сприймають новий матеріал, кожне завдання виконують із задоволенням.
  Отже, з’ясувавши суть компетентнісного підходу до навчання та особливості його впровадження в початковій школі; проаналізувавши методи, форми і засоби навчання, використання яких дозволить формувати в учнів творчий потенціал, було встановлена ефективність застосування інтерактивних  технологій.  
   Гіпотеза про те, що застосування в навчально-виховному процесі інтерактивних  технологій дозволить вирішити основне завдання сучасної початкової освіти –  підтвердилась.
    







Вступ
Математика в початкових класах .має як практичне, так і навчально-пізнавальне значення. Математичні знання, набуті в початкових класах, потрібні в повсякденному житті, під час вивчення інших дисциплін, для розуміння повідомлень засобів масової інформації.  Істотним на початковому етапі є оволодіння обчислювальними уміннями і навичками.
В 3 класі чотирирічної початкової школи найбільше часу за програмою відводиться на вивчення теми «Табличне множення і ділення». Поряд з відомими прийомами, які рекомендуються в методичній літературі для вивчення табличних випадків множення і ділення я використовуємо ігрові прийоми.    Математичні ігри допомагають швидко вивчити і закріпити знання таблиці множення, засвоїти відповідні випадки ділення.
Гра активізує увагу дітей до вивченого матеріалу, викликає бажання не тільки брати участь у грі, але й перемагати, а це вселяє впевненість у свої сили, сприяє розвитку кмітливості.
Відповідно до навчально-виховних завдань виготовляємо наочні посібники, намічаємо прийоми і способи, які б пов’язували програмовий матеріал з грою, визначаю ступінь власної участі в ній, щоб розширювалося поле самостійної ігрової діяльності дітей. Потрібно навчати їх правильному спілкуванню, дотримання правил. Особливо це необхідно для успішного проведення змагань, конкурсів, коли учням доводиться співвідносити свої дії з діями інших, щоб досягти спільних результатів, у яких зацікавлена вся команда.
Щоб та сама гра не набридала, через певний час вносимо в неї деякі зміни, ускладнюємо завдання, враховуючи засвоєний матеріал, індивідуальні особливості учнів класу.
Ось деякі приклади простих ігор, які дозволяють міцно засвоїти таблицю множення і ділення.


ГРА «ДОПОМОЖИ БІЛОЧЦІ ЗІБРАТИ ГРИБИ»
На гіллячках, на тоненьких,
Поки день ще не погас,
Сироїжки та опеньки
Білка сушить про запас.
Учитель звертається до дітей з пропозицією допомогти білочці відібрати найсмачніші гриби.
На грибах записані приклади на множення та ділення. Смачними будуть ті, відповідь яких менша за число 27.

ГРА «КМІТЛИВЕ ОКО»
Учні поділені на дві команди. З кожної виходить по 5 учнів. їм роздають картки з цифрами ї знаками дій. За сигналом діти складають приклади на множення (наприклад: 3х 7 — 21; 2х 6 — 12; 4х 5 — 20).
Потім учитель пропонує з цими числами утворити інші приклади на множення (7x3= 21; 6x2 = 12; 5x4 = 20). У кожній команді один з її членів записує складені вирази на дошці. Порівнюючи пари виразів, діти повторюють переставний закон множення. Виграє та команда, яка складе більше прикладів за відведений час і сформулює переставний закон множення.

ГРА «ПОЛАТАЙ ДІРКИ»
На підлозі мишка
Підібрала книжку.
Сторінки гортала,
До дірок читала,
Учитель говорить, що треба полатати сторінки книжки з математики.
    =21                               =18
2х    =12                                 =20
4х    =16                                 =24
Гру можна організувати як змагання між рядами.

ГРА «МАГАЗИН»
На поличках виставлені різні іграшки. Замість таблички з ціною записаний на картці приклад. Ціни стануть відомі тоді, коли діти-покупці «купуючи» іграшку, розв'яжуть записаний під нею приклад.

ГРА «РЯД – ПЕРЕМОЖЕЦЬ»
Школярі вибирають із кожного ряду по два учні. Вибрані учні стоять напроти свого ряду, а інші учні швидко по порядку, як сидять, задають їм приклади на множення і ділення. Підраховуємо, хто розв'язав правильно більше прикладів. При підведенні підсумків ряд-переможець піднімається, клас дружно скандує «Молодці!» і плескає в долоні.

ГРА «СКЛАДИ ПРИКЛАД»
Кожен ряд вибирає собі вид транспорту, на якому буде подорожувати. Під малюнками з вибраним видом транспорту записані числа.
За сигналом вчителя учні кожного ряду з початку ряду по порядку виходять до дошки і пишуть приклади до даної відповіді. Перемагає той ряд, який швидко і правильно запише приклади.

ГРА «САДІВНИКИ»
На листку паперу намальована яблуня, До неї прикріплені червоні яблука, на зворотному боці яких записані приклади. До дошки виходять три учні. Вони зривають яблука і швидко записують приклади.

Ось так яблука – повні  соку солодкого,
Руку простягніть і яблуко зірвіть.
Став вітер гілку гойдати,
І важко яблуко дістати.
Та яблучка ці не прості,
На них цифри золоті.  
Швидко яблучко зірвіть,
Вправно приклад розв'яжіть,
Хто більше встиг розв'язати і записати прикладів, той і переміг.

ГРА «МАТЕМАТИЧНИЙ ЦИФЕРБЛАТ»
    У середині циферблату є кишенька для чисел, які є добутком множників. Діти стрілками повинні показати множники, при яких отримуємо той чи інший добуток.
Другий варіант гри: учні по черзі показують стрілками множники й виставляють у кишеньку добуток.

ГРА «ШОДАРУНКИ»
До бабусі на село
мчать велосипедики:
весе – весе – весело
їдуть два ведмедики.


А до діда-дідуся
на кані-канікули
зайчик, білка й порося
дріботять, бо ніколи!

У звірят на футболках записані приклади на ділення. Дідусь і бабуся приготували своїм гостям подарунки, на яких написані числа. Розподілити правильно подарунки допоможе наше ріння розв'язувати приклади на ділення.

«МАТЕМАТИЧНЕ ДОМІНО»
Для цієї гри треба вирізати 28 карток розміром 3x4 см.
У верхній частині карток написані приклади на множення і ділення, а в нижній частині - відповіді до прикладів.
Задача дітей - підставити до прикладу картку з правильною відповіддю. 
Гра знімає напругу і втому, зацікавлює, а найголовніше, допомагає краще і швидше запам'ятати таблицю множення і ділення.

ГРА «У КОГО БІЛЬШЕ ФІГУР?»
У кожного учня на парті лежать невеличкі фігури (кола, трикутники, квадрати).
Назначається п'ять ведучих. За сигналом вчителя вони розходяться по класу і підходять до будь-якого учня. Той учень, до якого підійшли, говорить приклад на таблицю множення чи ділення. Ведучий тихо, щоб ніхто не почув його відповідь, називає результат. Якщо відповідь правильна він одержує фігуру.
Той, хто за певний час набере більше фігур, вважається переможцем.

ГРА «ХЛОПЧИКИ – ДІВЧАТКА»
На картках вчитель записує приклади так, щоб їх було видно всьому класу. Зворотній бік одних карток пофарбовано червоним кольором, інших — зеленим.
Учитель бере одну з карток, показує приклад класу і перевертає зворотнім боком. Якщо картка червоного кольору, то відповідь хором називають дівчатка, якщо зеленого — хлопчики.
Виграє той, хто менше зробить помилок.




ГРА «ПО ЗАМЕТАХ»
Із білого паперу виготовляємо невеликі картки, з одного боку яких записуємо приклади табличних дій.
  Картки розкладаємо на підлозі білим вверх. Кожна картка — це замет.
  Виходить двоє учнів; Вони по черзі піднімають картки, роблять крок вперед (крокують по заметах) і називають відповіді. Клас слідкує за відповідями цих двох учнів. Той, хто назвав відповідь неправильно, провалюється в замет. Учень, який провалився, назначає собі заміну з дітей, які сидять за партами.
   Примітка: можна фати, поділивши клас на дві команди.
   При підведенні підсумків враховується швидкість виконання завдань і кількість помилок.

ГРА «ЛІСОВІ ДЗВІНОЧКИ»
Діти,  сьогодні  нас зустрічають лісові дзвіночки і пропонують нам розв'язати приклади (на квітках написані приклади).

Ми дзвіночки
Лісові дзвіночки,
Славим день.
Ми співаєм,
Дзвоном зустрічаєм:
День! День!

ГРА «ВЛУЧНІ СТРІЛЬЦІ»
16
Повідомляємо дітям  що на цьому  уроці  вони      «влучні стрільці»     будуть  «запускати стріли» (проводити стріти) від прикладу до відповіді. Хто правильно і швидко знайде відповідь, яка відповідає певному прикладу» той стає найкращим стрільцем. Завдання учні виконують за картками або в зошитах.
15

2x4+8
2x3+9
25
16

2x5+15
37

3x6+19
54

3x4+18
36

30

3x3+27
59

3x5+39
74

3x8+35
3x9+47

ГРА «МОВЧАНКА»
  Учень повинен відповідати на запитання вчителя, не говорячи жодного слова, а показуючи лише картку з числами,
  Запитання вчителя пов'язані з вивченими таблицями множення і ділення. Таку гру корисно проводити» коли учні збуджені і їм важко зосередитися без допомоги вчителя.

ГРА «ВІДНЕСИ МЕД У СВІЙ ВУЛИК»
Ігровий матеріал: намальовані вулики, на яких записані табличні випадки множення і ділення, бджоли з певними номерами — відповідями до прикладів.
Гру починаємо  з  «Пісеньки бджоли».
 «Жаль!» — жалілася бджола
Я у лісі не жила.
Я не вчилася у школі,
Бо збирала мед у полі.
Але з дітками дружу,
їм співаю: «Жу, жу, жу-у!»
   Діти,   допоможіть   кожній бджолі потрапити до свого вулика.

ГРА «ЗНАЙДИ місце приземлення»
  На парашутах написані вирази. Внизу під парашутами відведені місця приземлення. Кожен парашут треба посадити у свій квадрат, в якому записане число, що є відповіддю до виразу на парашуті.

ГРА «ЕСТАФЕТА»
Ведучий. Діти, сьогодні повторимо таблицю множення на 3. Під час естафетного бігу будемо передавати паличку через кожні 3 метри.    Приготувалися! Марш!
    Учні передають один одному паличку, називаючи числа; третій, шостий, дев'ятий, дванадцятий і так далі, тобто послідовно відтворюють таблицю числа З.
    Другий, третій ради, ще раз пробігаючи дистанцію, лічать трійками.

ГРА «УВАГА!ТАБЛИЦЯ!»
  Наприклад, повторюємо на уроці таблицю числа 8. На набірному полотні числа 16, 32,40, 54, 80. Запитання до класу;
З більшості добутків визначте, яка це таблиця?
Таблиця чиста 8.
Яке число зайве? -54.
Яких добутків не вистачає?
— 8, 24, 48, 56, 64, 72.
   Щоб визначити таблицю, вичленити зайве число, назвати добутки, яких бракує дитина тричі повторює таблицю, отже, краще запам'ятовує її.

ГРА «ЛІСОВА ШКОЛА»
   На дошці виставляємо фігурки звірят — учнів лісової школи, під кожною фігуркою — кишеньки для карток із завданнями. Діти розв'язують приклади разом із учнями лісової школи.
    У звірят вийшли такі відповіді: 14,15,18,16,21 (картки відповідно вставлені в кишеньки). Діти звіряють зі своїми результатами відповіді лісових мешканців. Хто помилився? А як це могло трапитися?
   За допомогою цієї гри учні вчаться перевіряти власну роботу, аналізувати помилки, доводити правоту.

ГРА «ЛІСОВА ЯЛИНКА»
    Ігровий матеріал: ялинка, на якій розміщені числа, іграшки, сніжинка, морквинка, стрічка, грушка, грибочки, горішки, зірочка.

Прикрашали у лісі звірята
Молоденьку ялинку до свята:
На кожну голочку — сніжинку,
На кожну гілочку — морквинку.
Від кожної лисички —
гарну стрічку,
від кожної синички —
грушку-дичку.
Старий ведмідь
приніс грибочків трішки,
Руденька білочка
розвісила горішки,
а вовченятко спати не лягало
і на верхівку зірочку дістало...

(Вчитель декламує вірш і показує названі в ньому іграшки). Вчитель. Діти зверніть увагу, що на іграшках написані приклади. Треба їх розв'язати, щоб знати, куди повісити іграшки на ялинку, Число на ялинці відповідає певній іграшці

ГРА «ЗНАЙДИ СВОЄ ДЕРЕВО»
Перед уроком чіпляємо таблицю з намальованими деревами, під якими записані приклади. В кожного на парті картка — відповідь до прикладів, що написані під деревом. Учень, який не помилився у розв'язуванні прикладів, знайде своє дерево. Шукаючи лише своє дерево, дитина розв'язує всі приклади.

ГРА «ЗВАРИМО БОРЩИК»
    На дошці виставлена картинка із зображенням каструлі. Поряд на набірному полотні виставлені зображення овочів: морква, буряк, цибуля, картопля, капуста, помідори.
   Ведучий. Зараз ми дізнаємося, чи вміють учні нашого класу варити борщ. На кожному овочі написаний приклад.
   Треба розмістити відповіді до прикладів у порядку зростання, завдяки цьому ми знатимемо, в якому порядку кидати овочі в борщ.

ГРА «ЗНАЙДИ КОРОТШИЙ ШЛЯХ»
Щоб ввести дітей в ігрову ситуацію, вчитель читає вірш.
«А я у гай ходила»
 А я у гай ходила
по квітку ось яку!
А там дерева — люлі,
і все отак зозулі;
 ку-ку! ку-ку!
 Я зайчика зустріла,
дрімав він на горбку.
Була б його спіймала —
зозуля ізлякала:
Ку-ку!
П. Тичина
   На малюнку зображено дві стежки. Звичайно, зайчик тікав коротшим шляхом. Треба знайти значення прикладів при діленні, потім частки додати. Коротшою стежкою буде та, на якій сума часток менша.

ГРА «ЗІРВИ ОГІРОК»
   На таблиці намальована грядка, де ростуть огірки. В прорізи вставлені огірки. На зворотному боні кожного огірка записані вирази. За правильно розв'язані приклади учні нагороджуються медалями «Молодець».

ГРА «ПЕРЕВІР СЕБЕ»
   Учитель заготовляє картки, на яких записані результати множення. Наприклад:16.
   Учитель показує картку, а учні записують приклад на множення з такою відповідаю або піднімають картки з числами 2 і 8. 

ГРА «НЕ ЗІБ'ЮСЬ!»
  Учні лічать від І до 20 по одному, Замість чисел, які діляться на 2, говорять «Не зіб'юсь».

ГРА «ЗАБИЙ М’ЯЧ У СІТКУ СУПЕРНИКА»
    Виставляємо дві іграшкові сітки. Перший варіант - одна команда, другий - інша команда. Перша з них «забиває» м'яч з відповіддю 7. Друга - з відповіддю 8. Приклади табличного ділення з відповідями обох чисел записані на дошці в довільному порядку. Учень запише половину прикладів, але розв'язує всі. Бажання перемогти спонукає працювати вдумливо, адже помилка — гол у свої ворота.

ГРА «ХТО СКЛАДЕ ДЛЯ РОБІНА – БОБІНА БАГАТШЕ МЕНЮ»
     Намальовані фрукти і овочі, в центрі яких записані приклади та табличне ділення. Треба знайти пари сума часток яких дорівнюватиме 10. Наприклад:
49 : 7 = 7
27 : 9 = 3


ГРА «МЕРТВА ПЕТЛЯ»
    Виготовляємо дидактичні картки, що за формою нагадують літак. На зворотному боці — приклади типу:
63:7                 72:8
54:9                 63:9
24:3                 56:8 і т. д.

   Літаки поділено на дві ескадрильї, учні теж організовують дві команди. Перемагає та що першою виконає «бойове завдання»: розв'язати приклада — зробити «мертву петлю» — і повернутися на «аеродром».

ГРА «ЛИСТОНОШІ»
   Учасники гри одержують картки — «номери будинків»:
4x9 3x6
5x8 2x9
6x6 7x7
7х6 9x8
  Кожен «листоноша» вручає листи-відповіді мешканцям своєї вулиці. Листонош буде стільки, скільки рядів у класі.



Висновок
    Сучасний шкільний курс математики має великі розвиваючі можливості завдяки своїй цілісності й логічній строгості.
Гра, як відомо, є найприроднішою і найпривабливішою діяльністю для молодших школярів. Ще К.Д. Ушинський писав: “зробити серйозне заняття для дитини цікавим – ось завдання початкового навчання. Кожна здорова дитина потребує діяльності і до того ж серйозної діяльності . З перших же уроків привчайте дитину полюбити свої обов’язки й знаходити приємність в їх виконанні ”.
   Саме в іграх розпочинається невимушене спілкування дитини з колективом класу, взаєморозуміння між учителем і учнем. У процесі гри в дітей виробляється звичка зосереджуватися, працювати вдумливо, самостійно. Розвивається увага, пам’ять, жадоба до знань. Задовольняючи свою природну невсипущу потребу в діяльності, в процесі гри дитина “добудовує ” в уяві все, що недоступне їй у навколишній дійсності, в захопленні не помічає, що вчиться – пізнає нове, запам’ятовує, орієнтується в різних ситуаціях, поглиблює набутий раніше досвід порівнює запас уявлень, понять, розвиває фантазію.
   У грі найповніше проявляються індивідуальні особливості, інтелектуальні можливості, нахили, здібності дітей.
Гра належить до традиційних і визнаних методів навчання і виховання дошкільників, молодших школярів і підлітків. Цінність цього методу полягає в тому, що в ігровій діяльності освітня, розвиваюча й виховні функції діють у тісному взаємозв’язку. Гра як метод навчання організовує, розвиває учнів, розширює їхні пізнавальні можливості, виховує особистість.
















МАТЕМАТИЧНІ ДИКТАНТИ



ЗМІСТ

І. Повторення матеріалу і вивчення письмового множення
 і ділення у межах 1000

ІІ. Нумерація багатоцифрових чисел
Чотирицифрові числа.
П’ятицифрові числа.
Шестицифрові числа.
Одиниці вимірювання величин.

ІІІ. Додавання і віднімання багатоцифрових чисел
Додавання і віднімання натуральних чисел.
Швидкість. Час. Відстань.

ІV. Множення і ділення багатоцифрових чисел на одноцифрове
Число.
Множення на одноцифрове число.
Площа фігури.
Ділення на одноцифрове число.

V. Ознайомлення з дробами.
Дроби.
Множення чисел, що закінчується нулями.
Ділення чисел з нулями.

VІ. Множення і ділення багатоцифрових чисел на двоцифрове
 число.

Множення на двоцифрове число.
Ділення на двоцифрове число.
Міри часу.

VII. Повторення.


І. Повторення матеріалу і вивчення
письмового множення і ділення у межах 1000


*1
1. Записати числа:
570,  240,  307,  550,  204,  110.
2. Підкреслити число десятків однією рискою.
3. Записати ці числа у порядку зростання.
4. З найменшим числом скласти два приклади на ділення.

*2
1. Записати числа:
964,  580,  72,  300,  203,  721.
2. Записати ці числа у порядку спадання.
3. Підкреслити число одиниць однією рискою.
4. З кожної пари чисел записати більше число:
320 і 302;     760 і 670;   214 і 412;   119 і 191.

*3
1. Записати числа від 188 до 202.
2. Записати “сусідів” чисел 289, 600, 199.
3. Записати, скільки десятків у сотні.
4. Записати, скільки сотень у тисячі.

*4
1. Записати п’ять чисел, починаючи з 380, прилічуючи по 10.
2. Записати число 620 у вигляді суми розрядних доданків.
3. Записати “сусідів” чисел 111, 909, 400.
4. Записати різницю найбільшого і найменшого трицифрового числа.

*5
1. Записати 402 у вигляді суми розрядних доданків.
2. Записати суму розрядних доданків одним числом: 700+30+1.
3. Записати число, в якому:
8сот., 4дес.;  3сот., 4од.; 5сот., 1дес., 6од.
4. Записати вираз і розв’язати його: різницю чисел 25 і 16 збільшити у 3 рази.

*6
1. Записати результати:
а) 7 ∙ 3,   8 ∙ 3,   9 ∙ 1,   6 ∙ 8,   24 ∙ 4.
б) 42 : 6,   56 : 7,   72 : 8,   25 : 5,   64 : 8.
2. Записати число, в якому: 8сот.,  9дес.,  9од.
3. Перевести у сантиметри: 3 дм;  32 дм;  3 м;  3 м 2 см.
4. Обчислити усно. Записати результати:
670 + 320 – 450;   800 – 170 – 400; (900 – 800) ∙ 0.

*7
Записати результати:
- У скільки разів 12 більше від 3?
- Ділене 80, дільник 40. Знайти частку.
- Зменшуване 600, від’ємник 230. Знайти різницю.
- На яке число треба поділити 320, щоб отримати 80?
- Множники 60 і 0. Знайти добуток.
- Число 265 зменшити на 3 одиниці.
- Число 571 зменшити на 4 десятки.
- Число 372 зменшити на 1 сотню.

*8
Записати результати
- Доданок 850, доданок 150. Знайти суму.
- Число 360 збільшити на 150.
- Число 310 зменшити на 20.
- Зменшуване 800, від’ємник 330. Знайти різницю.
- На скільки число 600 більше ніж 250?
- На скільки треба збільшити 400, щоб отримати 730?
- У скільки разів 160 більше ніж 4?
- На яке число треба поділити 490, щоб отримати 70?

*9
Розв’яжи ланцюжок і запиши відповідь:
- Знайти суму чисел 29 і 37;
- збільшити її у 10 разів;
- зменшити у 20 разів;
- знайти різницю отриманого числа і 7;
- зменшити отримане число у 13 разів;
- ми отримали перший множник, другий множник 38, знайти добуток;
- на скільки це число більше ніж 70;
- помножити на 11;
- зменшити у 33 рази;
 - збільшити у 230 разів;
- зменшити у 10 разів;


ІІ. Нумерація багатоцифрових чисел

Чотирицифрові числа


*10
1. Записати числа від 296 до 303;  від 891 до 901;  від 499 до505.
2. Записати “сусідів” чисел 209, 300, 899.
3. Записати найменше і найбільше чотирицифрове число.
4. Розкласти на розрядні доданки числа: 4420; 1037; 8006.

*11
1. Записати числа 1300, 7241, 1005, 2040, 1902.
Підкреслити найбільше з них.
2. Записати “сусідів” чисел 1200, 1005, 1000.
3. Записати число 1345.
- Скільки в цьому числі всього одиниць?
- Скільки в ньому всього десятків?
- Скільки в ньому всього сотень?
- Записати число 1345 у вигляді розрядних доданків.

*12
1. Записати числа від 5000 до 5010;  від 3096 до 4006.
2. Записати число, що йде за числом 5999, 8899.
3. Записати суму розрядних доданків одним числом:
7000 + 300 + 20 + 5;      4000 + 300 + 2;    3000 + 60.
4. Записати число, яке містить:
2 тис., 5 сот., 6 дес., 1 од.;
5 тис., 8 дес.;
7 тис., 2 од.

*13
1. Записати цифрами числа:
чотири тисячі сімсот тридцять один;
дві тисячі двісті;
п’ять тисяч два;
тисяча шістдесят.
2. Записати число, яке містить:
9 тис., 4 сот., 6 од.;
2 тис., 3 дес.;
8 тис., 1 од.
3. Записати і порівняти числа:
7615  і  6715;                  503  і  530;
1111  і  111;          1350  і  1360.

*14
1. Записати “сусідів”чисел: 1799,  2600,  3467.
2. Записати число, яке містить:
4 одиниці, 3 десятки, 2 сотні, 2 тисячі;
6 тисяч, 0 сотень, 4 десятки, 0 одиниць;
5 тисяч, 6 сотень, 7 десятків, 9 одиниць.
3. Розкласти на розрядні доданки числа: 6307,  4070.


*15
1. Записати числа від 3997 до 4009. Підкреслити розряд сотень у кожному з них.
2. Записати “сусідів” чисел: 6000,  7001,  8889.
3. Підкреслити сотні у числах: 3786,  2018,  5997.
4. Записати різницю найбільшого і найменшого чотирицифрового числа.


П’ятицифрові числа


*16
1. Записати вирази і знайти їх значення:
а) Число 100 збільшити на частку чисел 240 і 8.
б) Знайти різницю добутків чисел 19 і 10,  30 і 5.
в) До добутку чисел 12 і 6 додати суму чисел 38 і 47.
г) Ділене – сума чисел 4000 і 500, дільник – добуток чисел 10 і 9. Чому дорівнює частка?
д) Зменшуване – сума чисел 5000 і 4000, від’ємник – добуток чисел 800 і 5. Знайти різницю.


*17
1. Записати три п’ятицифрових числа. Підкреслити в кожному з них цифру, що означає скільки всього сотень у ньому.
2. Підкреслити найбільше з написаних чисел.
3. Записати цифрами числа:
13 тисяч 242;                  28 тисяч 3;
12 тисяч 500;                  34 тисячі 70.
4. Розкласти на розрядні доданки числа:  23382,  15091.


*18
1. Записати число, в якому:
44 тис., 623 од.;    60 тис., 600од.;
50 тис., 5 од.;                  99 тис., 999од.
2. Записати найбільше і найменше п’ятицифрове число.
3. Записати “сусідів” числа 14000.
4. Розкласти на розрядні доданки числа:  20450,  78970.


*19
1. Записати цифрами числа:
двадцять вісім тисяч;
шість тисяч сімсот сорок два;
п'ятнадцять тисяч сімдесят п’ять;
п'ятнадцять тисяч сімсот п’ять.
2. Записати цифрами числа, в яких:
3 тисячі, 7 сотень, 5 десятків, 8 одиниць;
7 тисяч, 9 одиниць;
12 тисяч 7 сотень, 1 одиниця.
3. Записати і порівняти числа:
50315 і 5315;                  80008 і 800;                  43015 і 43115.

*20
1. Записати число 27105.
а) Записати, скільки всього сотень у ньому;
б) записати, скільки всього десятків у ньому;
2. Записати кожну суму розрядних доданків одним числом:
30 000 + 8000 + 20 + 3;
90 000 + 6000 + 500 + 7;
400 000 + 600 + 40.
3. Записати “сусідів” кожного з чисел: 2000,  6999,  800.

*21
1. Записати “сусідів” кожного з чисел: 40 000,  5999.
2. Записати, скільки всього десятків у кожному з поданих чисел:
540,    3484,   60 000.
3. Записати кожну суму розрядних доданків одним числом:
30 000 + 100 + 40 + 2;
70 000 + 6000 + 30 + 5.
4. Обчислити і записати відповідь:
97 000 + 30;          3000 ∙ 4;
6000 + 400;           36 000 : 4.
5. Виразити в метрах або в метрах і сантиметрах:
3456 см;                20 006 см;     38 000 см.



Шестицифрові числа

*22
1. Записати числа, що йдуть за числами:  99,  899,  999,  4367, 7599,  20 300.
2. Записати числа, що передують числам:  40,  650,  1000,  8328, 9680,  14 399.
3. Записати “сусідів” кожного з чисел:  5349,  60 237,  8710.

*23
1. Записати цифрами числа:
сімдесят тисяч два;
сімдесят тисяч п’ятсот тридцять два;
сімдесят сім тисяч;
сімнадцять тисяч сімнадцять.
2. Записати “сусідів” кожного з чисел: 40 000,  23 405,  1999.
3. Розкласти на розрядні доданки числа: 30 142,  32 408,  156 200.

*24
1. Записати найменше і найбільше шестицифрове число.
2. Записати числа у порядку зростання. Підкреслити клас тисяч.
5702,  31 634,  31 364,  70 050,  5302,  70 500.
3. Записати п’ять чисел, які мають 321 сотню. Підкреслити одиниці першого класу.


*25
1. Записати найменше п’ятицифрове число; найбільше шестицифрове число.
2. Записати цифрами числа, в яких:
265 од. класу тисяч і 538 од. класу одиниць;
527 од. класу тисяч;
74 од. класу тисяч і 215 од. класу одиниць.
3. Записати кожну суму розрядних доданків одним числом:
20000 + 6000 + 400 + 70 + 2;
20000 + 400 + 9;
90000 + 500.
*26
1. Записати у тисячах і одиницях:
6328 =…тис. …од.;                 975 004 =…тис. …од.;
25 043 =…тис. …од.;              88 808 =…тис. …од.;
2. Записати кожну суму як одне число:
200 000 + 40 000 + 4000 + 300 + 10 + 5;
200 000 + 5000 + 500 +5;
200 000 + 2.
3. Записати числа у порядку зростання: 150 240,  24 709,  78 800, 99 999.

*27
1. Записати цифрами числа:
шістсот тридцять тисяч сімнадцять,
п’ятсот сорок тисяч п’ять,
тридцять дві тисячі двісті один,
триста одинадцять тисяч дев’ятсот.
2. Записати сусідів третього числа.
3. Зменшити четверте число у 10 разів.
4. Розкласти перше число на розрядні доданки.

*28
1. Записати числа цифрами:
50 одиниць ІІ класу, 40 одиниць І класу;
1 одиниця ІІІ класу;
60 одиниць ІІ класу; 40 десятків І класу;
1 одиниця ІІІ класу, 8 одиниць ІІ класу, 2 одиниці І класу.
2. Записати у метрах:
17 км 17 м =…м;            752 км 9 м =…м;
37 км 258 м =…м;          94 км =…м.
3.Записати і порівняти числа:
457 517  і  457 510;                 222 222  і  777 777;
580 000  і  508 000;                 15 321  і  153 321.
4. Записати вирази та обчислити їх:
- до 4000 додати частку чисел 32 і 8;
- частку чисел 800 і 100 збільшити на 68;
- від 91 відняти добуток чисел 6 і 6.

*29
1. Записати цифрами числа й підкреслити в кожному клас тисяч:
735 433;  24 014;  5015;  550 000 787;  90 000.
2. Записати цифрами числа, в яких:
сто двадцять одиниць ІІ класу і чотириста сорок п’ять одиниць І класу;
сімсот сім одиниць ІІ класу;
тридцять одиниць ІІ класу і тридцять одиниць І класу.
3. Записати цифрами числа, в яких:
202 тисячі 20 одиниць;
70 тисяч 2 одиниці;
7 тисяч 20 одиниць.



           Одиниці вимірювання величин

*30
1. Записати у кілометрах і метрах:
4345 м =…км…м;
14060 м =…км…м;
13160 м =…км…м.
2. Записати у метрах:
400 см =…м;
4000 см =…м;
14 600 см =…м.
3.Знайти 1/2 від 1м;  1/5 від 1 дм;  1/10 від 1 км.

*31
1. Записати результати:
200 : 10,  2000 :10,  20 : 10,  6 · 100,  6 · 10,  6 · 1000.
2. Порівняти величини:
1 м…1 см;             2 м 50 см…2 м 05 см;
1 дм…1 см;           3 м 02 см…3 м 2 дм.
3. Накреслити відрізок 12 см. Позначити точкою А 1/3 цього відрізка. Записати довжину відрізка у міліметрах.

*32
Записати тільки відповідь.
    Збільшити число350 у 3 рази;
    Збільшити число 350 на 3;
    Зменшити число 520 у 2 рази;
    Зменшити число 520 на 20;
    Знайти 1/4 від 200 м, 600 см;
    Визначити, чому дорівнює периметр рівностороннього трикутника, якщо довжина його сторони 9 см;
    Визначити, чому дорівнює периметр квадрата, якщо довжина його сторони 30 см.

*33
Дати письмово відповіді на питання:
         Павук бачить метелика на відстані 2 дм. Скільки це см?
         Довжина п’явки 12 см. Скільки це мм?
         Гусак може піднятися на висоту 9 км. Скільки це метрів?
         Довжина малят анаконди 90 см. Скільки це дециметрів?
         На скільки сантиметрів корені яблуні можуть вирости у ширину, якщо в метрах це виражається числом 15?
         Висота дога 80 см, фокстер’єра, на 4 дм менша. Чому дорівнює зріст фокстер’єра?
         У річках Азії живе цікава рибка-снайпер. Вона може стріляти водою. Причому маленькі рибки стріляють водою на відстань 1 дм, а великі – на 44 см далі. На яку відстань можуть стріляти великі риби-снайпери?

*34
1. Записати у метрах:
7 км 02 м,  20 км 142 м,  114 км 206 м.
2. Накреслити квадрат із стороною 3 см. Знайти периметр квадрата і виразити його у міліметрах.
3. Записати найбільшу одиницю вимірювання маси.
4. Задача.  Літак летів на висоті 6000 м. Записати висоту у кілометрах.

*35
1.Записати відповідь: 1/2 від 1 т;  1/4 від 1 ц;  1/5 від 1кг.
2. Виразити в грамах: 50 кг;  7 кг;  1/2 кг.
3. Виразити в центнерах: 23 т;  5344 кг;  1/5 т.
4. Виразити в тоннах: 305 ц;  72 208 кг;  1/5 ц.
5. Виразити у кілограмах: 1000г; 10 000; 100 000.


*36
1. Числа, які чуєте запишіть цифрами:
а) діаметр екватора Землі 12 756 км, а діаметр сонця 1 400 000км;
б) найбільша висота над рівнем моря – гора Еверест – 8848 м,
в) найбільша глибина – Маріанська западина – нижче рівня моря на 11 033 м.
2. Виразити в кілограмах: 35 т;  480 ц;  900 000 г;  1/2 ц.
3. Дібрати потрібні одиниці вимірювання і записати їх:
Слон – 5…;                    яблуко – 150…;
Портфель – 3…;             мішок картоплі – 40… .


*37
1. Виразити у секундах: 5 хв 32 с;  90 хв;  4 хв 2 с.
2. Виразити у годинах: 180 хв;  1 доб 20 год;  1/2 доб.
3. 3адачі:
а) Маса одного оленя 150 кг. Скільки центнерів важать два олені?
б) Учні однієї школи за літо зібрали півтонни лікарських рослин. Скільки кілограмів лікарських рослин зібрали учні?


                          ІІІ. Додавання і віднімання
багатоцифрових чисел

Додавання і віднімання натуральних чисел

*38
1. Записати назви компонентів дії додавання.
2. Записати відповіді:
25 + 45,  26 + 34,  56 – 30,  340 – 200,  207 + 200.
3. Записати вирази та обчислити їх:
а) перший доданок 360, другий 420;
б) перший доданок 500, другий на 70 менший;
в) перший доданок 63, другий – виражений часткою 36 і 4.
4. Записати і розв’язати рівняння:          х + 27 = 164

*39
1. Записати назви компонентів дії віднімання.
2. Записати відповіді: 28 + 43;  47 + 23;  56 – 30;  414 – 100;     530 – 50.
3. Записати вирази та обчислити результати:
- зменшуване 724, від’ємник 317;
- зменшуване 578, від’ємник, виражений сумою чисел 252 і 115;
- ділене, виражене різницею чисел 48 і 27, дільник 7.
4. Записати і розв’язати рівняння:          х – 24 = 205.

*40
1. Записати:
- будь-яке п’ятицифрове число, в якому відсутні одиниці другого розряду;
- число, в якому 18 436 десятків.
2. Обчислити і записати результати:
29 999 +  1;  20 000 – 1;  80 000 - 50 000;  45 000 + 745.
3. Порівняти: 50 м 05 см і 5 м 50 см,  30 дм і 4 м 9 мм.
4. Розв’язати рівняння:   320 – х = 107.

*41
- Запишіть числа: 325 648,  57 057,  5 000 007,  1 806 240.
- Запишіть числа, які передують і ідуть за числом 490 009.
- Запишіть число, яке у 100 разів менше 38 600.
- Запишіть число, яке у 10 разів більше, ніж 7482.
- У скільки разів 1 м більше 1 см?
- У скільки разів 1 м менше 1 км?
- Яку частину кілометра складає 1 м?
- У скільки разів 1 т більше 1 ц?
- На скільки 2 т більше 2 кг?
- У скільки разів найменше чотирицифрове число більше найменшого трицифрового числа?


*42
1. Обчислити і записати:
- суму чисел 20 343 і 1003;
- різницю чисел 9066 і 56;
- зменшити 95450 на 5450.
2. Перетворити і записати:
- у кілограмах: 1000 г,  24 000 г;
- центнерах: 200 кг,  1300 кг;
- у кілограмах і грамах: 14350 г,  27 810 г.
3. Знайти і записати: 1/4 від 1 ц,  1/4 від 1 т,  1/4 від 1 кг.

*43
Обчислити і записати результати.
- Перший доданок 380, другий – 120. Чому дорівнює сума?
- Зменшуване 380, від’ємник – 120. Чому дорівнює різниця?
- Перший доданок 120, сума 200. Чому дорівнює від’ємник?
- Зменшуване 380, різниця 200.Чому дорівнює від’ємник?
- Я загадала число. Якщо до нього додати 200, то отримаємо1000. Яке число я загадала?
- Я загадала число. Якщо від нього відняти 200, то вийде 1000. Яке число я загадала?
- Знайдіть невідоме число:   а – 70 = 150

*44
Записати відповідь до задачі тільки тоді, коли вона розв’язується дією на віднімання.

- На дереві сиділо 12 пташок. Три пташки полетіли. Скільки пташок залишилося?

- З одного куща смородини зібрали 16 кг ягід, а з другого 19 кг. На скільки кілограмів ягід більше зібрали з другого куща смородини?

- На одній ділянці школярі виростили 12 кг капусти, а на другій – на 40 кг більше. Скільки кілограмів капусти виростили школярі на другій ділянці?

- На одному кущі дозріло 17 помідорів, а на другому 20 помідорів. На скільки помідорів більше дозріло на другому кущі?

Додайте отримані відповіді. Ви отримали число…(15). Тоді вибрали потрібні задачі.

*46
1. Обчислити і записати:
- суму чисел 45 014 і 2006;
- різницю чисел 45 100 і 98;
- добуток чисел 2 і 12 зменшити на 7.
2. Перетворити і записати:
- у кілограмах: 4000 г;  14 000 г.
- у секундах: 5 хв;  3 хв.
- у годинах: 3 доби;  120 хв.
3. Розв’язати задачу. Половина половини моїх грошей є 5 коп. Скільки в мене грошей?

*47
1. Записати цифрами числа:
6 тис., 325 од.;
467 тис., 5 од.;
9 тис., 4 од.;
7 мільйонів 254 тис., 48 од.
2. Записати:
- у метрах і сантиметрах:  5780 см =
- у кілометрах і метрах:  57 340 м =
- у дециметрах і сантиметрах:  94 см =
- у метрах :  28 км 200 м =
3. Обчислити і записати результати:
12 ц 36 кг – 7 ц 20 кг;   
1 год 20 хв + 35 хв;      
2 т – 2 ц.

*48
1. Обчислити і записати відповіді:
- ділене 78, дільник 6;
- число 46 збільшити у 2 рази;
- перший множник 26, другий 4.
2. Записати:
- у кілометрах і метрах:  6328 м =
- у кілограмах і грамах:  975 004 г =
- у метрах:  5 км 600 м =
3. Задача.  Перерва триває 15 хв. Яка це частина години?

*49
1. Обчислити і записати результати:
- добуток  52 і 100; - сума  32000 і 3000;
- частка  8100 і 10;  - різниця  1800 і 600.
2. Знайти різницю:  20 кг 450 г  і  7 кг 080 г.
3. Доповнити до хвилини:  34 с;  17 с;  52 с.
4. Порівняти:  56 кг…12 ц;     7 т…70 ц.


*50
1. Записати:
- Як називаються компоненти при додаванні?
- Які знаєте закони додавання?
- Як знайти невідомий доданок?
- Як знайти невідоме зменшуване?
2. Записати цифрами числа:
6 тис., 325 од.;
467 тис., 5 од.,
9 тис., 4 од.
3. Виразити число 17 000 у десятках, сотнях, тисячах.

*51
 Розв’язати задачі:
- Горобчик прокинувся о 9-й ранку. Коли він ліг спати, якщо спав всього 4 години?  (О 5-й годині ранку.)
- Один кінь ніс 5кг вівса, а другий – 5 кг пуху. У кого вантаж був важчий?  (Вантаж важив однаково.)
- Якщо із-за огорожі видно шість пар конячих ніг, то скільки коней у дворі?  (Три коня.)
- Коваль підкував трійку коней, вбиваючи у кожну підкову по два гвіздки. Скільки гвіздків треба ковалю?  (24 гвіздки.)
- На двох машинах привезли торф по 4 т на кожній. Скільки всього центнерів торфу привезли?  (80 ц)

*52
Записати відповідь:
- Знайти добуток чисел 19 і 4.
- Ділене 78, дільник 6, знайти частку.
- Число 46 збільшити у 2 рази.
- Перший множник 26, другий 4, знайти добуток.
- Число 91 зменшити у 13 разів.
- Скільки метрів в 1/2 км?
- Скільки кілограмів в 1/5 ц

*53
Записати відповідь:
- Додайте  308 і 9.
- Знайдіть суму  398 і 380.
- Знайдіть різницю  501 і 7.
- Знайдіть суму зручним способом:  14 750 + 483 + 250.
- Від’ємник 4 м 30 см, різниця 8 м. Чому дорівнює зменшуване?
- Невідоме число збільшили на 35 і отримали 170. Знайдіть невідоме число.
- На скільки 601 більше 303?
- Довжина прямокутника 45 дм, ширина 22 дм. Чому дорівнює периметр прямокутника?
- У двох автобусах розміщується 46 чоловік. Скільки потрібно таких автобусів, щоб за один рейс перевезти 69 чоловік?

*54
1. Записати суму найбільшого трицифрового числа і найбільшого двоцифрового числа.
2. Записати:
- Скільки секунд у 3 хв? Хвилин у 2 год? Скільки діб у 2 місяцях?
3. Виразити у більших мірах:  760 см;  350 дм;  8020 мм.
4. Задача.  Сашко виміряв відстань від школи до будинку кроками. Він нарахував 85 пар кроків і трійками 25 разів. Скільки кроків нарахував Сашко?   (85 ∙ 2 + 25 ∙ 3 = 245 кр.)


Швидкість. Час. Відстань

*55
1. Записати одиниці вимірювання часу.
2. Записати одиниці вимірювання довжини.
3. Записати числа:  217,  600,  1300,  893,  710,  991.
4. Підкреслити круглі числа.
5. Записати і розв’язати рівняння: до невідомого числа додали 28 одержали 56.

*56
1. Розв’язати задачі. Відповіді записати:
- Яку відстань подолав пішохід за 3 год, рухаючись із швидкістю 5 км/год?
- Школярі виростили 27 курчат, а гусенят у 3 рази менше. Скільки курчат і гусенят разом виростили школярі?
2. Обчислити і записати результати:
8000 + 7000;                   500 + 8000;
1400 – 300;           900 – 300.
3. Накреслити відрізок довжиною 53 мм.

* 57
1. Розв’язати задачі. Відповіді записати:
- Кит рухається зі швидкістю 40 км/год. За який час він пропливе 160 км?
- За 5 год пароплав пройде 150 км. Скільки кілометрів подолає за цей час теплохід, якщо його швидкість у 3 рази більша, ніж пароплава?
- Швидкість черепахи 2 м/хв. Який шлях вона пройде за 1 год? 7 с?
2. Записати вираз та обчислити його.
Від числа 630 відняти добуток чисел 25 і 2.
3. Накреслити відрізок довжиною 75 мм.

*58
1. Записати у менших одиницях:
3 кг = … г;   2 т 470 кг = … кг;
5 м = … см;  3 км 007 м = … м;
5 км = … м; 5 кг 050 г = … г.
2. Записати периметр квадрата зі стороною 7 дм.


3. Розв’язати задачі.


     Швидкість
        Час
     Відстань
Автомобіль
      90 км/год
           ?
        360 км
Сокіл
      200 км/год
        2 год
           ?
Літак
         ?
        2 год
        4000 км

*59
1. Розв’язати задачі.


    Швидкість
        Час
     Відстань
Шпак
      60 км/год
           ?
        120 км
Літак
           ?
     2 год
        1000 км
Звук
     331 м/с
     3 с
           ?

2. Записати у більших одиницях:
1000 мм = … м               84 дм = … м… дм
800 кг = … ц                  8000 г = … кг
7000 м = … км               5000 м = … км.
3. Знайти периметр та площу прямокутника зі сторонами 6 см і 3 см

*60
1. Розв’язати “ланцюжок”.
30 ∙ 10 : 9 + 590 – 330 = 600 : 3 – 150 ∙ 6 : 2 =

2. Розв’язати задачі. Відповідь записати.

- Найбільша відстань, на яку можуть піднятися птахи, 8200 м. Скільки це кілометрів?

- Маля кита має довжину 7 м. Скільки це сантиметрів? Його вага 2 т. Скільки це кілограмів?

- За один день кит випиває 600 л води. Скільки літрів води він вип’є за 100 днів?

- Сибірський тигр важить 400 кг Скільки це центнерів?

- Найбільшу веселку можна спостерігати 3 год. Скільки це хвилин?

*61
1. Записати у більших одиницях:
  30 500 кг =… ц;
6000 000 кг =… ц;
700 кг =… ц.
2. Порівняти вирази:
480 ∙ 50…480 ∙ 5 ∙ 10;
20 ∙ 3 + 20 ∙ 2…20 ∙ (3 + 5);
10 – 2 ∙ 4…(10 – 2) ∙ 4.
3. Знайти периметр та площу квадрата зі стороною 5 дм.


ІV. Множення і ділення багатоцифрових чисел на одноцифрове число

Множення на одноцифрове число

*62     
1. Записати, як називаються числа при множенні.
2. Записати і обчислити добутки:
3 ∙ 12;   56 ∙ 2;   0 ∙ 8;   25 ∙ 5;   22 ∙ 100.
3. Накреслити відрізок довжиною 60 мм. Позначити на ньому точки К, М, О так, щоб точка О лежала між точками К і М.

*63
Записати і обчислити:
    Добуток чисел дорівнює 6000. Перший множник 5. Чому дорівнює другий множник?
    Різницю чисел 150 і 5000 збільшити у 4 рази.
    1/2 числа дорівнює 90. Чому дорівнює число?
    Добуток чисел 148 і 0 збільшити на 25.
    Суму чисел 280 і 120 зменшити у 5 разів.
    Скільки вийде сотень, якщо три тисячі поділити на три десятки?
    Швидкість велосипедиста 15 км/год, а швидкість мотоцикліста 90 км/год. У скільки разів швидкість мотоцикліста більша за швидкість велосипедиста?

*64
Обчислити і записати результати:
    Чому дорівнює добуток чисел 90 і 6?
    Число 500 збільшити у 7 разів.
    Чому дорівнює добуток будь-якого числа і 0?
    Чому дорівнює частка чисел 250 і 5?
    Скільки метрів в 1/2 км?  1/10 км?
    Скільки тонн в 1/5 ц?  1/10 ц?
    Чому дорівнює периметр квадрата зі стороною 10 см?

*65
Записати тільки відповіді:
    Велосипедист рухався зі швидкістю 15 км/год і був у дорозі 4 год. Яку відстань він подолав?
    Поїзд за 4 год проїхав 224 км. З якою швидкістю він рухався?
    Човен по річці проплив 18 км зі швидкістю 6 км/год. Скільки часу витратив човен?
    Швидкість людини 5 км/год, а поїзда 120 км/год. У скільки разів швидкість поїзда більша, ніж швидкість людини?
    Швидкість катера 30 км/год, а швидкість літака 763 км/год. Порівняйте швидкості катера і літака.



*66
1. Обчислити і записати результати:
24 ∙ 2;  9 ∙ 8; 32 ∙ 3;    11 ∙ 7;    24 ∙ 4.
2. Скласти декілька прикладів на множення, щоб у результаті утворилося число 66.
3. Записати і порівняти добутки:
25 ∙ 2  і  3 ∙ 25;                9 ∙ 9  і  21 ∙ 4;                41 ∙ 2  і  24 ∙ 4.


*67
Обчислити і записати результат:
    Збільшити число 869 у 100 разів.
    Знайти восьму частину від числа 480.
    Невідоме число збільшили у 7 разів і отримали 420 000. Яке число невідоме?
    Яке число більше від 99, у 4 рази?
    Яке число треба поділити на 1000, щоб отримати 342?
    Збільшити 5000 у 10 разів.
    Збільшити 5000 на 10.
    У скільки разів 5400 більше 600?

*68
1. Записати скільки всього сотень у кожному числі:
4200,  6000,  5404,  20 000,  185 000.
2. Скласти вираз і обчислити його:
- Ділене 800, частка виражена добутком чисел 40 і 2.
- Різницю чисел 35 500 і 20 000 збільшити у 3 рази.
- Перший доданок 84, другий – виражений часткою 72 і 8.
- Знайти різницю, якщо зменшуване 50999, від’ємник 999.
3. Обчислити швидкість велосипедиста, якщо за 3 год він проїхав 33 км.

Площа фігури

*69
1. Обчислити і записати відповіді:
- На яке найменше число треба помножити 9, щоб дістати добуток, який би ділився 12?
- Яке число у 8 раз менше від 640?
- Як зміниться добуток, якщо один із множників зменшити в 7 разів?
- Знайдіть добуток чисел 105 і 6.
- Записати, як обчислити площу трикутника.

*70
1.Запишіть відповіді:
240 – 140 : 7;                  800 ∙ 8;       810 : 9.
500 – 90 ∙ 5;          600 ∙ 4;       630 : 7.
2. Записати і розв’язати рівняння:          х – 24017 = 11035.
3. Задача. Обчислити площу прямокутника із сторонами 4 см і 7 см.

*71
1. Знайти невідомі числа:
а ∙ 5 = 40;     7 ∙ а = 63;  10 ∙ а = 1000;
в – 100 = 80;         3 ∙ в = 270;         100 – в = 10.
2. Записати і обчислити:
32 м : 8 м;      240 км : 6 м;               36 т 9 ц : 3 ц.
3. Задача.  Кожна сторона трикутника дорівнює 12 см. Чому дорівнює периметр трикутника?

*72
1. Записати:
- Яку одиницю вимірювання зручно взяти для обчислення площі сторінки шкільного зошита; площі шкільного стола; шкільного коридору?
2. Обчислити і записати відповіді:
- Більше 1000 років назад пройшли перші Олімпійські ігри. Відбулися вони у Давній Греції і проходили один раз на чотири роки. Порахуйте, через скільки місяців повторювалися Олімпійські ігри?
- Існує легенда, що довжину бігової доріжки ствердив Геракл. Він відміряв 600 стоп у довжину, і вийшла доріжка довжиною 192 м. Скільки метрів буде бігова доріжка довжиною 5 раз по 600 стоп?


*73
1. Записати відповіді:
20 т 6 ц : 2 ц;                  10 км 500 м : 5 м ;        7 м 25 см ∙ 8.
2. Обчислити та записати у сантиметрах периметр прямокутника зі сторонами 7 дм і 3 дм. Знайти площу цього прямокутника.
3. Задача.  Територія України становить 604 000 км2, а територія Франції – 544 000 км2. На скільки квадратних кілометрів територія України більша за територію Франції?

*74
1. Знайти значення виразів:
- суму чисел 5800 і 6200 зменшити у 3 рази;
- різницю чисел 320 і 20 збільшити на добуток чисел 100 і 3;
- частку чисел 333 і 11 зменшити на 30.
2. Записати відповіді:
320 – 120 : 6;                  900 ∙ 9;       600 – 7;
600 – 40 ∙ 7;                    900 ∙ 4;       750 – 60.
3. Розв’язати рівняння:   800 – х = 80.



Ділення на одноцифрове число

*75
1. Знайти і записати:
1/5 від 1 м;       1/4 від 1 кг;                1/2 від 1 год
2. Обчислити і записати відповіді:
1 дм : 2 см;   1 м : 5 см;  1 кг : 10 г;  1 т : 10 г.
3. Задача.  За 5 м тканини заплатили 40 грн. Скільки треба заплатити за 6 м іншої тканини , якщо її метр на 5 грн. дорожчий?

*76
1. Записати відповіді:
- ділене 200, дільник 5, частка…;
- ділене 240, частка 60, дільник… .
2. Записати і виконати ділення з остачею:
34 : 10;  8724 :100;  25140 : 1000.
3. Задача.  Яку відстань подолає літак за 4 год, якщо летітиме зі швидкістю 500 м/год?

*77
1. Записати відповіді:
- Чому дорівнює добуток, якщо нуль помножити на число і число помножити на нуль?
- Добуток чисел 120 і 0 збільшити на 37.
- 25 збільшити на 300.
- Знайти частку чисел 78 і 1.
- на скільки 6 менше, ніж 100?
2. Записати і розв’язати рівняння:   х : 2 = 140 230.
3. Задача.  Обчислити площу прямокутника, якщо сторони його дорівнюють 7 см і 9 см.

*78
1. Записати відповіді:
- Знайти число, 1/5 якого дорівнює 42.
- На скільки 1 г менший, ніж 1 кг?
- Чому дорівнює площа прямокутника зі сторонами 3 см і 5 см?
- Записати число, при діленні якого на 7 в частці одержимо 15 і остачу 4.
2. Обчислити:     0 : 400 : 1;  19187 : 7;   288953 : 7.
3. Задача.  Периметр прямокутника 50 см, довжина 15 см. Чому дорівнює ширина?

*79
1. Розв’язати задачі. Відповіді записати.
а) За скільки годин пішохід пройде 20 км, якщо йтиме зі швидкістю 5 км/год?
б) З якою швидкістю рухатиметься теплохід, якщо за 2 год він пропливе відстань 52 км?
в) Яку відстань проїде електропоїзд за 2 год, якщо рухатиметься зі швидкістю 100 км/год?
г) Поїзд проїхав 459 км за 9 год. З якою швидкістю їхав поїзд?


V. Ознайомлення з дробами

Дроби

*80
1. Записати дроби: одна друга; одна четверта; одна шоста; одна десята.
2. Накреслити відрізок довжиною12 см. Позначити 1/3 цього відрізка.
3. Записати відповіді:
- Гарбуз важить 10 кг. Скільки важить половина гарбуза?
- Груша важить 200 г. Скільки важить 1/5 цієї груші?
- У Сергійка було 14 листівок. Він подарував товаришу 1/7 частину. Скільки листівок подарував Сергійко?
- Шосту частину класу складає 4 учні. Скільки учнів у класі?
- Одна чверть ділянки дорівнює 200 м2. Чому дорівнює площа цієї ділянки?


*81
1. Записати і знайти:
- 1/6 від 720;
- 1/4 від 240;
- число, якщо 1/3 його дорівнює 8.
2. Накреслити відрізок, якщо 1/4 його становить 2 см.
3. Записати:
- яку частину години складає 1 хв;  1 с;
- яку долю метра складає 1 дм?  1 см?  1 мм?

*82
1. Записати дроби: одна шоста; одна десята; одна сьома; одна друга; одна п’ята.
2. Знайти і записати:  1/5 від 1кг;  1/4 від 1год;  1/3 від 1 хв.
3. Накреслити відрізок, якщо 1/3 його становить 3 см.

*83
1. Записати дроби:
дві треті;
три п’ятих;
п’ять дванадцятих;
шість дев’ятих;
три десяті.
2. Знайти і записати: 1/5 від 5;  15; 350;  5 ц;  20 км.
3. Накреслити відрізок 9 см. Позначити 3/9 цього відрізка.

*84
1.Знайти і записати:
2/7 від 28;  3/4 від 120;  4/8 від 640.
2. Записати частини у порядку зростання:
1/7;  1/2;  1/9; 1/5;  1/12;  1/15.
3. Записати частини у порядку зменшення:
1/3;  1/12;  1/8;  1/14;  1/8;  1/6.

*85
1. Розв’язати і записати відповіді:
- 120 збільшити у 4 рази;
- Запишіть число, яке у 3 рази більше, ніж частка чисел 320 і 10.
- Що більше – 1/4 кг або 1/2 кг?
- Скільки хвилин складають 2/3 години?
- Загадали число, 1/5 цього числа складає 40. Чому дорівнює невідоме число?
- У дівчинки є 1 грн. На 3/5 цих грошей вона купила 4 листівки. Скільки коштує одна листівка?
- Знайти 2/7 від 49.

*86
1. Записати відповіді:
- від частки чисел 320 і 8 відняти 5;
- добуток чисел 18 і 3 зменшити на 16;
- суму чисел 330 і 150 зменшити у 6 разів;
- різницю чисел 240 і 140 збільшити у 6 разів.
- від числа 550 відняти суму чисел 50 і 80.



Множення чисел, що закінчується нулями

*87
1. Записати відповіді, розв’язавши “ланцюжки”.
54 – 37                            81 : 3
х 5                         + 2
+ 15                                х 6
х 6                         - 120

2. Записати у вигляді добутку числа, якщо один із множників записаний одиницею з нулями:  70,  9500,  50 000.
3. Задача.  За день було продано 600 зошитів. Із них у клітинку 3/4, а інші у лінійку. Скільки зошитів було продано у клітинку?

* 88
1. Записати відповіді:
4 ∙ 10;           75 ∙ 1000;            89 ∙ 100;
24 ∙ 100;                90 ∙ 10        ;                  77 ∙ 1000.
2. Записати і розв’язати рівняння:   х : 500 = 25.
3. Задача. 40 сторінок становить 1/10 книжки. Скільки сторінок у книжці?

*89
1. Записати відповіді:
32 ∙ 2;           64 ∙∙10;                97 ∙ 0;
80 ∙ 2;           20 ∙ 1000;            317 ∙ 100;
53 ∙ 10;                  702 ∙ 100;            20 ∙ 1.
2. Записати і розв’язати рівняння:          х :  20 = 240.
3. Задача-жарт.  Могутнє цуценя Чак охороняло селище, коли на нього накинулася зграя із 100 вовків. І тут з’ясувалося, що могутнє цуценя Чак загризає одного вовка за 2 хвилини. Скільки годин тривала велика битва, якщо 10 вовків із жахом утекли хто куди, а решту Чак переміг?

*90
Записати:
- найбільше чотирицифрове число;
- найменше п’ятицифрове число;
- найбільше шестицифрове число;
- число, яке іде за числом 19 999;
- число, яке передує числу 1200;
- число, яке на 1 більше числа 349 999;
- число, яке на 1 менше числа 25 000;
- довжина екватора Землі 40 076 км;
- відстань від Сонця до Землі 149 597 900 км;
- площа поверхні Землі 510 082 700 км2

*91
1. Записати відповіді, розв’язавши “ланцюжки”.
10 000 : 100                           25 х 4
                   х 84                         + 600
                   + 160                                : 100
                   : 10                          + 900
2. Накреслити відрізок довжиною 60 мм. Позначити 2/3 цього відрізка.
3. Розв’язати і записати відповіді:
- частку чисел 150 і 10 збільшити у 8 разів;
- добуток чисел 150 і 10 зменшити у 100 ра


          Ділення чисел з нулями


*92
1. Записати відповіді:  240 : 4;  400 : 8;  180 : 6;  360 : 9;  420 : 70.
2. Записати відповіді:
- 96 збільшити у 10 разів, на 10;
- 500 зменшити у 100 разів, на 100;
3. Записати:
- Скільки грамів в 1/2 кг?
- Скільки сантиметрів в 1/4 м?
  - Скільки грамів в 1/5 кг?


*93
1. Записати відповіді, розв’язавши “ланцюжки”.
320 : 40               440 : 11               6300 : 30
х 12                       х 10                        : 3
+ 204                     + 600                     : 10
      : 12                       : 40                           х 17

2. Розв’язати рівняння:    5 ∙ в = 80.
3. Знайти значення виразу:    а ∙ 10 – а, якщо а = 240.

*94
1. Записати відповіді, розв’язавши “ланцюжки”.
         16 х 30                640 :10                33 х 30
+ 20                       х 20                   + 10
: 100                      + 20                    : 100
      х 25                      :100                    х 15

2. Записати і розв’язати рівняння:   а ∙ 20 = 680.
3. Задача. Обчислити площу і периметр прямокутника зі сторонами 9 см і 10 см.

*95
1. Записати відповіді:
600 : 30;                100 ∙ 40;              270 : 90;
4000 : 50;              50 ∙ 50;                1 ∙ 500;
0 ∙ 70;                    900 : 30;              800 : 10.
2. Задача.  Знайти і записати швидкість автомобіля, якщо він проїхав 480 км за 6 год.
3. Обчислити і записати площу квадрата із стороною 50 см.

*96
1. Записати і обчислити:
2 доб : 3;               4 т : 8
4 м 5 дм : 5;          2 грн : 50 к.
2. Знайти і записати:
1/4 року;      1/3 год;      1/2 т;      1/5 м.
3. Задача.  Довжина коридору 14 м, а ширина становить 1/2 довжини. Який периметр і площа коридору?

*97
Записати відповіді:
- збільште150 у 3 рази;
- зменште 800 у 5 разів;
- знайдіть добуток чисел 80 і 6;
- знайдіть суму чисел 460 і 370;
- знайдіть різницю чисел 700 і63;
- знайдіть частку чисел 600 і 44;
- я задумала число, збільшила його у 12 разів і отримала 60. Чому дорівнює задумане число?

VІ. Множення і ділення багатоцифрових чисел на двоцифрове число

Множення на двоцифрове число
*98
1. Записати відповіді: 12 ∙ 4;  24 ∙ 4;  65 ∙ 1;   85 ∙ 0;   54 : 1;   74 : 2.
2. Знайти і записати:  3/8 від 16;  3/7 від 21;  1/2 від 86.
3. Записати рівняння і розв’язати його: невідоме число зменшили у 20 разів і одержали 320. Знайти невідоме число.

*99
1. Записати вирази та обчислити їх:
- знайти суму числа 247 і добутку чисел 14 і 4;
- знайти різницю добутку чисел 18 і 5 і частки 96 і4;
- знайдіть добуток суми чисел 805 і 217 та різниці 9999 і 9998.
2. Записати відповідь: 8 м 16 см : 4 см.
3. Задача.  Яка маса торта, якщо 1/3 його становить 170 г.

*100
1. Записати вирази та обчислити їх:
- перший множник 540, другий – частка чисел 200 і 4.
- перший доданок 772, другий частка чисел 560 і 80.
- зменшуване 860, від’ємник виражений добутком чисел 10 і 12.
2. Записати і розв’язати рівняння:   х : 107 =5.
3. Задача.  Площа прямокутної ділянки 600 м2, її довжина – 30 м.   Яка ширина цієї ділянки?

*101
1. Записати відповіді:  340 ∙ 70;  6 ∙ 15;  200 ∙ 60;  19 ∙ 40;  32 ∙ 80.
2. Записати і порівняти:
10 – 2 ∙ 4…(10 – 2) ∙ 4;            (12 + 36) : 6…12 + 36 : 6.
3. Задача.  Яку відстань подолає мотоцикліст за 4 год, якщо їхатиме зі швидкістю 55 км/год?

*102
1. Записати і обчислити:
8 км 245 м ∙ 5;                6т 028 кг ∙ 8;                 7 м 8 дм ∙ 10.
2. Записати і розв’язати рівняння:            а : 3 = 85311.
3.Задачі:
а) У двох мішках 100 кг зерна. Скільки кілограмів зерна у шести мішках?
в) Яку відстань поїде поїзд зі швидкістю 80 км/год за 7 год?



Ділення на двоцифрове число


*103
1. Обчислити і записати відповіді:  842 : 20;  360 : 60;  400 : 80; 84 : 12.
2. Записати і розв’язати рівняння:          с ∙ 5 = 320
3. Знайти значення виразу а + в ∙ 3, якщо а = 20, в = 80.


*104
1. Знайти і записати частку чисел 29748 : 74, перевірити результат дією множення.
2. Яке число треба помножити на 32, щоб одержати 384.
3. Записати середнє арифметичне чисел: 38, 34, 42, 46.

*105
1. Обчислити і записати відповіді:   90 : 15;   52 : 13;   84 : 12;   75 : 25.
2. Знайти і записати:  1/7 від 7511;  1/3 від числа 4998.
3. Задача.  Урок триває 3/4 години. Скільки хвилин триває урок?

*106
Записати вирази та обчислити їх:
- Суму чисел 184 і 116 поділити на 10.
- Знайти частку і остачу при діленні числа 86 : 6
- Збільшити суму чисел 24 і 26 удвічі.
- Яку частину кілометра становить 500 м?
- У скільки разів 1848 більше 7?
- Різницю чисел 2540 і 968 зменшити у 4 рази.
- Чому дорівнює добуток чисел 3234 і 54.

*107
Розв’язати і записати відповідь.
1.Зменшити число 1653 у 87 разів.
2. Від дошки довжиною 3 м відпиляли кусок завдовжки 3/5 його довжини. Яка довжина відпиляного куска?
3. Обчислити площу квадрата зі стороною 50 см.
4. Найменша пташка – корольок. Маса її тіла становить 1/200
частину 1 кг. Яка маса королька?



Міри часу

*108
1. Записати:
- За який час Земля робить повний оберт навколо своєї осі?
- За який час Земля робить повний оберт навколо Сонця?
- Скільки місяців у році?
- Скільки діб у місяці?
- Скільки діб триває літо?
- Скільки годин містить 1 доба?
- 3 доби це – …год.
- 24 год – …хв.

*109
1. Записати:
- у секундах:7 хв; 12 хв.
- у хвилинах: 300 с; 3 год 5 хв;
- у годинах: 2400 хв; 360 хв.
2. Записати і виконати дію: 18 хв 36 с + 12 хв 20 с.
3. Задача.  Тарас Шевченко народився 1814 року, а помер 1861 року. У якому столітті жив Тарас Шевченко?

*110
1. Виразити у більших одиницях часу:
180 с;   120 год;   36 місяців.
2. Записати і виконати дію: 9 год 16 хв + 9 год 45 хв.
3. Виразити у роках: 36 місяців;  40 місяців;  50 місяців;  24 місяці;  48 місяців.
4. Задача.  Яку відстань подолає реактивний літак за 4 год, якщо летітиме зі швидкістю 1200 км/год?

*111
1. Обчислити вирази і записати відповіді:
10 р. – 1 міс.;                  3 доби – 20 год;
4 хв – 4 с;              4 год – 50 хв.
2. Записати відповіді:
- Скільки діб у році?
- Скільки годин у 2 добах?
- Скільки хвилин у 4 годинах?
3. Вписати пропущені числа:
1/6 доби = …год;  3/4 год = …хв.;   5/6 хв = …с.
4. Задача.  Магазин працює з 8 год до 21 год, перерва на обід із 13.00 до 14.00. Скільки часу магазин відчинений?

*112
1. Записати і порівняти:
5/6 год і 55 хв;               9 год і 3/4 доби;  2/5 хв і 30с.
2. Записати і обчислити:
- до 1/5 тонни додати 2/4 центнера.
- від 1440 відняти 2/5 його.
- від 13 год 23 хв відняти 6 год 41 хв.
3. Задача.  Князь Володимир охрестив Русь 988 року. У якому столітті це відбулося?

*113
1.Заповнити пропуски:
14 хв = … с;          7 год = … хв.;
3 роки = … міс;    4/5 год = … хв.
2. Виразити:
- у годинах: 480 хв; 120 хв.
- у добах: 96 год; 144 год.
- у тижнях: 49 днів; 63 дні.
3. Задача.  Водій виїхав о 9 год, а доїхав до місця призначення о 12 год 40 хв. На зупинки він витратив 25 хв. Скільки часу водій був у дорозі?

*114
1. 1. Записати:
    - у секундах: 4 хв 38 с; 10 хв;
    - у хвилинах: 420с; 2 год 56 хв;
    - у годинах: 300 хв; 4 доби;
    - у місяцях: 3 роки; 9 років і 3 м.
2. Знайти і записати:
1/4 хв;   5/6 год;   1/6 доби;   7/8 доби.
3.Задача.  Лист, що кинули у поштову скриньку 18 грудня, надійшов до місця призначення 24 грудня. Скільки діб ішов лист?

VII.Повторення

*112
1. Які числа називаються натуральними?
2. Записати, як називаються числа при додаванні.
3. Записати суму чисел 36042 і 4721. Знайти результат.
4. Записати, як називаються числа при відніманні.
5. Записати різницю чисел 4045 і 3936. Знайти результат.

*113
1. Записати числа:  7456,  6505,  8010.
а) Підкреслити скільки в кожному числі всього тисяч;
в) усього сотень:   4997,   7070,   4715.
г) усього десятків:   7007,   9000,   2384.
д) усього одиниць:   8083,   5010,   3000.
2. Записати “сусідів” числа:  899,   2000,   4979.
3. Розкласти числа на розрядні доданки:  14020,  99999,  10000.

*114
1. Виразити у міліметрах:  3 см;  90 см;  8 см 3 мм.
2. Виразити у сантиметрах:  3 м;  1/4 м;  83 дм 4 см.
3. Виразити у дециметрах:  49 см;  7 м;  8 м 8 дм.
4. Виразити у метрах:  200 см;  3400 см;  8 км 060 м.

*115
1. Записати, як називаються числа при діленні.
2. Розв’язати рівняння:   с ∙ 9 = 108.
3. Знайти значення виразу а + в ∙ 3, якщо а = 20, в = 80.
4. Задача.  Сума довжин сторін квадрата 28 см. Знайти площу цього квадрата.

*116
Цікаві задачі.
а) Напиши всі двоцифрові числа, у яких сума чисел десятків і одиниць дорівнює 4.
в) Сума номерів трьох будинків, які стоять поруч на одному боці вулиці, дорівнює 117. Визнач номери цих будинків.
г) Дві сестри знайшли разом 82 гриби. Коли молодша загубила 6 грибів, а старша дала їй 12 своїх, у них стало грибів порівну. Скільки грибів знайшла кожна із сестер?
д) Чи існує серед прямокутників із площею 32 см2 такий, що його можна поділити на два однакових квадрати?


                                         БІБЛІОГРАФІЯ
1.Купчик-Заїка З. Усні вправи з математики в 4 класі. Початкова школа.-2012р.
2. Жукова С. Розвиток логічного мислення учнів початкових класів шляхом
вивчення формальної логіки . Початкова школа. – 2002р.
3. Митник О. Математична логіка як навчальний предмет (задачі на планування дій) .  Початкова школа. – 2011р.
4. Митник О. Математична логіка як навчальний предмет .Початкова школа. –
2010р.
5. Середа В. Ю. Математична логіка в шкільному курсі математики: Посібник
для самоосвіти вчителів. –2011р.
6. Фадєєва Т. О. Цікаві завдання логічного характеру з математики .Початкова школа. -2012р.








     

Немає коментарів:

Дописати коментар